Stonehenge, Anglie

Snad každému se při představě návštěvy Anglie vybaví spousta památek, ale především kouzelné místo, plné záhad Stonehenge. Jelikož jsem měla tu možnost Stonehenge vidět na vlastní oči, mohu jen doporučit jeho návštěvu. I když prohlídka vám nebude umožněna příliš do detailů, není totiž povoleno překračovat řetězy, které obklopují tyto tajemné monolity. Jak to bylo ještě před pár lety umožněno.

Každý, kdo se mi zmíní o tom, že vyráží prozkoumat Anglii, hned mu vnutím myšlenku na návštěvu Stonehenge. Toto místo za návštěvu a prohlídku rozhodně stojí. Jediné co kazí první dojem je rychlostní silnice, která vede nedaleko. Tato silnice hyzdí jinak úchvatnou krajinu typického anglického venkova, spojenou s množstvím ovcí a orné půdy.

Stonehenge / Anglie, zdroj: vlastní archív

Stonehenge / Anglie, zdroj: vlastní archív

Stonehenge se rýsuje na menším kopečku (kopeček mi to připadalo, protože se k Stonehenge dostanete skrz tunel), který se nachází v anglickém hrabství Wiltshire a najdeme ho přibližně 13 km na sever od malebného městečka Salisbury.

Neodmyslitelně k této „památce“ Anglie patří havrani, kterých při mé návštěvě bylo všude požehnaně. Pokud máte trošku větší představivost, tak se ihned představíte druidy postávající okolo oltáře a všude kolem poletující havrany.

Pokud jsou mezi vámi i tací, kteří o této stavbě sice slyšeli, ale nedovedou si představit nic pod tímto pojmem. Tato stavba se skládá z několika kruhů různě velkých kamenů. Hlavní kruh je tvořen několika tunovými monolity, které si můžete představit jako dva kolmé „sloupy“ a na nich položený jeden další. Ačkoliv by se mohlo zdát, že toto bylo postaveno nejdříve, není to pravda. První, co zde bylo vybudováno, byl půl metrový val a okolo příkop který má hloubku 2 metry. V něm byla nalezena spousta kostí zvěře, aby se půda zpevnila. Tato výstavba začala už 1900 let před naším letopočtem. Další stavební fází bylo postavení několika kolmých kamenů ve dvou kruzích a na nich byli vodorovně naskládané další kameny, které však postupem času popadali.

Stonehenge, tato úchvatná stavba, která je obklopena mnoha tajemstvími, byla zařazena do seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 1986.

         
Powered by WordPress