Sagrada Familia, Barcelona

Sagrada Familia je nejznámější a nejcharakterističtější památkou Barcelony. Je to ukázkový příklad moderního architektury vytvořené Antoni Gaudím, kam se každý den hrnou tisíce turistů, kteří přemýšlejí o tomto kuriózním a přesto stále nedokončené bazilice.

Počátky výstavby chrámu

Stavba Sagrada Familia začala již roku 1882 (nejedná se o překlep) gotickým stylem. Rok po začátku stavby byl projekt dán do rukou Gaudímu, který od základu přehodnotil jak má nakonec chrám vypadat. Gaudí navrhl unikátní a inovativní chrám, který měl být složen z 18ti věží, ale nakonec měl čas dokončit pouze jednu z nich z důvodu jeho úmrtí.

La Sagrada Familia, zdroj: vlastní archív při návštěvě Barcelony 2012 Sagrada Familia, zdroj: vlastní archív při návštěvě Barcelony 2012

Gaudí zemřel v roce 1926, takže chrám Sagrada Familia zůstal nedokončený, ačkoliv mu věnoval své poslední roky života. Dochovali se ovšem záznamy a nákresy, jeho sen se tak velmi pomalu stává skutečností, postupně díky práci jiných umělců a díky získaným penězům z různých darů a návštěv.

Nejvíce pozoruhodné prvky Sagrada Familia

I když Sagrada Familia není stále dokončeným dílem rozhodně stojí za to tento symbol Barcelony vidět. Sagrada Familia je svěží dominantou druhého největšího španělského města a plná náboženské symboliky.

Věže

Zatím bylo postaveno 8 z 18ti navržených věží Gaudího. Architekt se rozhodl, že 12 z nich bude věnováno apoštolům, čtyři evangelistům, jedna pro Marii a jedna pro Ježíše. Každá bude postavena v rozdílné výšce v závislosti na náboženské hierarchii.

Při návštěvě chrámu Sagrada Familia můžete vystoupat až do nejvýše postavených věží a zhlednout tak město z výšky. Báječný zážitek s možností vidět další prvky chrámu zevnitř.

Fasády

Bazilika má tři symbolické druhy fasády:

  • „Fasáda narození“ – je věnována narození Ježíše Krista, je bohatě zdobena a plná života.
  • „Fasáda de la Pasion“ – je o něco prostší a jednodušší fasáda, odrážejí utrpení Ježíše Krista během ukřižování.
  • „Fasáda of Glory“ – je hlavní fasáda celé stavby, monumentální a mnohem větší než zbytek.

Interiéry

Gaudího návrhy interiéru byli inspirovány formami přírody. Vytváření sloupů ve tvaru stromu uvnitř chrámu převedené do kamene není v Gaudího případě ničím výjimečné.

Kdy bude dokončena stavba chrámu Sagrada Familia?

To je velmi těžká otázky, protože odpověď na otázku, kdy bude dokončena stavba chrámu Sagrada Familia není dosud jasná. V současné době probíhá dostavba chrámu pouze z darů a návštěvníků. To je také důvodem, proč dokončení katedrály Sagrada Familia se neustále mění a může být daleko. Někteří odborníci hovoří o roku 2030, jiní dokonce o roku 2080.

Symbol Barcelony

Bazilika Sagrada Familia se stala symbolem Barcelony a její návštěva je turisticky nejoblíbenější. Pokud si plánujete baziliku prohlédnout i zevnitř, počítejte s velkými frontami. Chcete-li ušetřit nějaký čas, doporučujeme si zakoupit vstupenky online.

Návštěvní hodiny

Od října do března: od 09:00 do 18:00 hodin.
Od dubna do září: od 09:00 do 20:00.

Ceny, vstupné

Dospělí: 13 €. (Se zvukovým průvodcem 17 €).
Děti do 10 let: zdarma.
Studenti a pod 18 let: 11 €. (Se zvukovým průvodcem € 14).
Výtah do věže: 3 €.

Dostupnost

Sagrada Familia je nejsnáze dostupná metrem a to fialovou linkou L2 nebo modrou linkou L5 přímo do stanice Sagrada Familia. Metra se v Barceloně příliš bát nemusíte, jedná se o poměrně jednoduše značené trasy.

Adresa: La Sagrada Familia
Calle Mallorca, 401
08013 Barcelona, España

Sagrada Familia, zdroj: vlastní archív při návštěvě Barcelony 2012
Sagrada Familia, zdroj: vlastní archív při návštěvě Barcelony 2012

         
Powered by WordPress