Muzea v Londýně – Vybíráme 10+1 nejlepších

Londýn, jedno z nejnavštěvovanějších víkendových měst Evropy nabízí tolik zábavy, že je téměř nemožné při jedná návštěvě stihnout vše. Někdo si potrpí na historii, jiný na architekturu, sport či kulturu. Dnes se odvděčíme zejména milovníkům umění, historie i kultury a představíme vám výběr 10ti nejlepších muzeí v Londýně.

Britské muzeum (The British Museum)

Egyptská mumie, římské mince, anglosaské zbraně, socha z Velikonočního ostrova… To jsou jen některé z neuvěřitelných 7 milionů vzácných artefaktů, které je možné v Britském muzeu spatřit. Obrovská budova Bloomsbury uchovává jedny z největších sbírek lidského umění a kultury na světě. To znamená, že bez ohledu na to, kolikrát jste Britské muzeu navštívily, vždy si můžete být jisti tím, že budete objevovat nové poklady, které jste ještě neviděli.

Tate Modern

Dříve elektrárna, dnes pozoruhodný objekt na břehu řeky Temže. V současné době jedna z nejkomplexnějších uměleckých galerií na světě. Všechny velikáni světového umění zde jsou vystavěni: Matisse, Mondrian, Warhol, Kandinsky, Picasso, Bacon, Cézanne, Monet, Dalí, Duchamp a Man Ray, Rodin, bratři Chapmanové a mnoho mnoho dalších. Pro milovníky umění jasná volba.

Tate Britain

Od otevření Tate Modern v roce 2000, je původní budova Tate Galerry známá jako Tate Britain a je věnována britskému umění od roku 1500 do současnosti. Viz mimo jiné díla od umělců jako Sargent a Constable, Gainsborough, Whistler, Hogarth či Sickert a Burne-Jones. Galerie se může pochlubit největší světovou sbírkou děl JMW Turnera.

Královská akademie umění (The Royal Academy of Arts)

Královská akademie byla založena roku 1768 Georgem III na pomoc britským umělcům a architektům, aby získaly odborná uznání po celém světě. Tolik potřebnou podporu akademie byla – a stále je – schopna nabídnout jako veřejná umělecká galerie. Ikdyž má sbírky převážně malé, je známa pro své hostování krátkodobých výstav malých ale i známých umělců a velikánů všech dob (mezi příklady z nedávné doby patří Van Gogh, Kapoor a Sargent). Lákadlem je také každoročně pořádaná letní výstava, která vyzývá všechny umělce – známé i neznámé – aby předložily svá umělecká díla v naději, že právě to jejich bude vybráno na hlavní výstavu pro 1000 nejlepších.

Victoria & Albert Museum

Jmenováno podle královny Victorie na počest svého zesnulého manžela, Victoria & Albert Museum shromažďuje až 3000 let staré umění a design celého světa. Projděte se po jeho mramorových chodbách a obdivujte poklady z antiky, stejně jako nedávný vývoj designu, od zapalovače cigaret po mini-šaty z roku 1960.

Národní galerie (The National Gallery)

Dominantou celé severní strany náměstí Trafalgar Square je Národní galerie. Ta je domovem jedné z největších světových sbírek západního malířství, zahrnující exponáty od 13. do 19. století. Mezi některé ze slavných exponátů patří například Turnerův The Fighting Temeraire, Constableho The Hay Wain či obraz Slunečnice od Van Gogha.

National Portrait Gallery

Podívejte se na osobnosti historie i současnosti tak, jak jsou vynakládány umělcovým štětcem. Mezi slavné tváře navždy zvěčněné patří například Královna Victorie, Charles Dickens, Michael Faraday, Winston Churchill, Vivian Leigh, Richard Burton, Iris Murdoch, Paul McCartney, královna Elizabeth II či Kate Moss. Jednou z nejnovějších akvizic National Portrait Gallery je obraz prince Williama a Harryho.

The Museum of London

Muzeum Londýna mapuje fascinující a často dramatické události města, včetně proměny Londýna na současné kosmopolitní centrum. Mezi hlavní lákadla patří rekonstrukce římské kuchyně či cely z nechvalně proslulé věznice Newgate. Muzeum je i nadále perspektivní a i v současné době sbírá exponáty představující rozmanitosti i historii Londýna.

Design Museum

Muzeum designu nabízí nepřeberné zastoupení od průmyslového designu a architektury až ke grafickému designu módy či nábytku. Muzejní stálá expozice nabízí historii moderního designu od počátku sériové výroby, zatímco krátkodobé výstavy uvádějí přední díla světových designérů i nadaných nováčků.

London Transport Museum

Nevšední muzeum Londýnských dopravních prostředků od historie až k současnosti nabízí London Transport Museum. Těšit se můžete na historii autobusů, tramvají, vlaků, jízdních kol, koňských povozů a dokonce i nosítek. London Transport Museum jde také do krajnosti, aby veřejnosti ukázalo, jak se Londýn měnil potřebami lidí žijících ve městě. Ti s okem pro návrh budou fascinováni ručně malovanými reklamními slogany a plakáty metra.

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud

Asi nejznámější muzeum Londýna nese název Muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Jak název napovídá, v současné expozici můžete vidět voskové figuríny známých osobností v životní velikosti se kterými se můžete libovolně fotografovat a získat tak představu o fyzických proporcích jednotlivých osob. Od roku 1884 se muzeum nachází na Marylebone Road. Těšit se můžete na taková jména jako Ataturk, Arnold Schwarzenegger, George Cloney, Britney Spears, Colin Farell, Fidel Castro, David Beckham, princezna Diana, Marilyn Monroe, Nelson Mandela, Jan Pavel II., Babe Ruth, Tiger Woods, Cristiano Ronaldo a desítky dalších obecně známých osobností.

Rezervujte si poznávací zájezd Londýn nebo vyrazte do Londýna na vlastní pěst a navštivte některé z těchto vzácných muzeí. Zaručeně nebudete zklamáni.

         
Powered by WordPress