Londýn památky / vybíráme 10 nej

Fish and Chips, šálek čaje, špatné jídlo, ještě horší počasí a historické památky. To je Londýn. Hlučné, živé a multikulturní město je s počtem 8 milionů obyvatel jedním z největších měst na světě. Je předním světovým městem kultury, módy, financí, politiky i obchodu a zůstává jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Historické památky tu najdete na každém kroku, stejně jako pověstné londýnské metro s nejrozsáhlejší sítí tunelů na světě. Pojďme se společně podívat na 10 nej památek Londýna.

Westminsterské opatství

Westminsterské opatství je velký gotický kostel, který leží na západ od paláce Westminster. Je to jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Velké Británii. Tradiční místo, kde se korunovali a také pohřbívali angličtí a později britští monarchové. Většina stavby pochází z období roku 1245-1272, kdy Jindřich III rozhodl přestavět původní opatství do gotického stylu. Mezi lety 1503 a 1512 přibyla kaple Jindřicha VII. Westminsterské opatství je jednou z památek, které v Londýně zkrátka musíte navštívit.

Westminsterský palác

Westminsterský palác je možná známější též jako Houses of Parliament. Je sídlem parlamentu Spojeného Království. Stavba pochází z převážné části z 19. století, kdy byla rekonstruována po požáru v krásném slohu viktoriánské neogotické architektury. Poslanecká sněmovna leží v severní části budovy, House of Lords se nachází v jižní části budovy.

St. Paulova katedrála

Katedrála svatého Pavla byla postavena v 17. století a patří mezi nejznámější historické památky Londýna. Impozantní dóm byl inspirován slavnou bazilikou svatého Petra v Římě a ční do výšky 118 metrů. Od roku 1710 do roku 1962 se jednalo o nejvyšší budovu v Londýně.

Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí je velký čtverec s památníkem připomínajícím vítězství admirála Nelsona proti Napoleonovi v bitvě u Trafalgaru roku 1805. Dominantou je vysoký sloup na němž stojí postava admirála Nelsona hledící na Londýn. Jeho památka je obklopena čtyřmi obrovskými lvy a celou řadou fontán. Trafalgarské náměstí je jedním z nejvýznamnějších náměstí na celém světě. Stalo se sociálním i kulturním centrem řady londýnských turistů.

Tower of London

Tower of London je domovem britských korunovačních klenotů. Postaven byl Vilémem Dobyvatelem v roce 1078. Od roku 1100 až do poloviny dvacátého století sloužila budova jako vězení. Mezi slavnými vězni byli například Sir Thomas More, král Jindřich VI, Anne Boleyn a Catherine Howardová (manželky krále Jindřicha VIII) a Rudolf Hess. Dnes je Tower of London památka, jež patří mezi nejpopulárnější turistické atrakce v Londýna.

London Eye

Na břehu řeky Temže se nachází symbol Londýna. Obrovské prosklené kolo, jež sahá do výšky 135 metrů a nese sebou 32 prosklených kabinek. Nabízí fantastický výhled na centrální Londýn. Kolo se během dne nezastavuje, lidé nastupují „za provozu“, ale nebojte se, rychlost je dostatečně nízká na to, aby lidé mohli nastoupit a užít si tak neuvěřitelný pohled na centrum města. Každý rok navštíví tuto památku 3,5 milionů lidí, což z ní dělá nejpopulárnější placenou turistickou atrakci Londýna.

London Eye

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je sídlem královny Alžběty II, ačkoliv je ve vlastnictví britského státu. Nádvoří Buckinghamského paláce se využívá pro populární střídání stráží a hlavní ceremonie královny. Od roku 1993 je možné během srpna a září navštívit reprezentační místnosti zámku coby turista.

Britské muzeum

Britské muzeum lidské historie a kultury v Londýně bylo založeno roku 1753. jeho sbírka čítá na 7 milionů artefaktů a tím se řadí mezi největší a nejúplnější muzeum na světě. Sbírka pochází ze všech kontinentů a dokumentuje příběh lidské kultury od jejích počátku až po současnost. Sbírka obsahuje například největší sbírku mumií mimo egyptské území.

Přečtěte si také 10 nej muzeí v Londýně

Tower Bridge

Jsou některé památky, bez kterých si Londýn nedokážeme představit. Tower of Bridge je jednou z nich. Visutý most nad řekou Temží se nachází poblíž Tower of London, který mu dal jeho jméno a stal se symbolem Londýna. Stavba započala roku 1886 a trvala 8 let. Most se skládá ze dvou věží.

Tower of Bridge

Big Ben

150 let stará památka Big Ben Clock Tower je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Londýně. Jméno Big Ben ukazuje nikoliv na věž s hodinami, nýbrž na obrovský 13 tun vážící zvon uvnitř věže. Jedná se o 3. největší volně stojící věž s hodinami na světě. Hodiny se staly oblíbenou atrakcí a objevily se již v řadě filmů. Například ve filmu Mars útočí! byli hodiny zničeny nálety mimozemšťanů.

Big Ben

Chybí vám tu některé památky, které jsou typické pro Londýn? Napište nám je do komentářů a vytvořme společně seznam toho nejlepšího, co Londýn nabízí.

         
Powered by WordPress