Budapešť památky

Budapešť v současné době tvoří jedno z hlavních evropských velkoměst, právem označováno také jako perla Dunaje. Každý rok město i jeho památky navštíví na 6 milionů turistů z celého světa. Pojďme se společně vydat do města Budapešť a podívejme se na jeho nejvýznamnější památky.

Tři památky, které definují Budapešť

Budapešťský parlament je nejreprezentativnější budovou v Budapešti a také jednou z nejznámějších budov v Evropě. Zároveň je třetím největším parlamentem na světě, ihned v závěsu po tom v Rumunsku a Argentině.

Budíns hrad je bezpochyby na nejvíce obrazech Budapeště společně s Řetězovým mostem. Je to symbol města, který se také nazývá Královský palác a dříve byl sídlem králů Maďarska.

Řetězový most je nejstarší kamenný most v Budapešti a nejznámější ze všech dunajských mostů. Byl otevřen v roce 1849 po 20 letech výstavby.

Ostatní významné památky

Opera v Budapešti patří mezi nejvýznamnější renesanční stavby v Maďarsku. Architektem byl Miklós Ybl a výstavba probíhala v letech 1875 a 1884.

Náměstí Hrdinů je jedním z nejdůležitějších náměstí v Budapešti, sochy připomínají lídry 7 zakládajících kmenů Maďarska.

Citadela je nejvyšším bodem v Budapešti odkud se vám naskytne nádherný výhled na celé město. Citadela byla postavena v roce 1854

Central Market v Budapešti je největší z pěti trhů, které byli na konci 19. století ve městě otevřeny.

Židovská synagoga je druhá největší synagoga na světě po té v Jeruzalémě. Její délka je 53 metrů a šířka 26 metrů. K posezení pojme 2964 lidí, 1492 mužů a 1472 žen.

Labyrint Budínského hradu byl vytvořen četnými sklepy, jeskyněmi a prameny, které sahají až do hloubky 1200 metrů. Labyrint Budínského hradu je nyní turistická atrakce a zároveň historická památka, která zkrátka k Budapešti patří.

Aquincum bylo důležité římské město, které bylo objeveno na konci devatenáctého století v Budapešti. Během návštěvy se můžete procházet po ulicích a vidět domovy, obchody a toalety římské doby.

Nezařazené památky

Mezi další památky, které Budapešť nabízí je nespočet krásných kostelů. Bazilika svatého Štěpána, Matthias Church či skalní kostel jsou ty nejvýznamnější.

Navštívit můžete i nejslavnější budapešťské lázně Gellert Spa či jedny z největších termálních lázní v Evropě Széchenyi Spa.

Ani milovníci umění nepřijdou nazbyt. Budapešť nabízí i umělecké památky a to v Muzeu výtvarného umění (nejnavštěvovanějších muzeum v Budapešti) či v Maďarském Národním Muzeu.

         
Powered by WordPress