Amsterdam památky / 10 NEJ

Hlavní město Nizozemského království Amsterdam láká nejen na své památky, ale zejména na povolené neřesti dnešního světa. Nikoliv nadarmo se tak Amsterdamu přezdívá výspa tolerance. Nás dnes budou ale zajímat jiné neřesti a to zejména památky, které Amsterdam dokáže svým návštěvníkům nabídnout a to již od 12. století, kdy byla tato původně rybářská vesnice založena.

Památky, které definují Amsterdam

Kanály v Amsterdamu – Staré centrum Amsterdamu je protkáno slavnými kanály. Celkem tu najdeme 165 kanálů, více než 1200 mostů a především typické centrum starého města se skladbou starých domů ze zlatého věku 17. století. Některé části (kostel) se datují dokonce do 13. století. Podél kanálů se můžete projít pěšky, projet kanály lodí nebo si můžete za malý poplatek půjčit kolo.

Rijksmuseum – největší nizozemské muzeum, které hostí každoročně 1 milion návštěvníků se soustředí na nejslavnější mistrovská díla holandského umění zlatého věku (od 17. století). Nejslavnějším exponátem je Rembrandtova „Noční hlídka“. Mezi dalšími velikány z více než 400 vystavovaných umělců jmenujme například Vermeera a Jana Steena.

Begijnhof – přímo v centrum města najdeme památku ze 14. století. Krásný dvůr se skupinou domů kolem. Dovnitř vedou pouze dva vchody, které jsou otevřené pouze během dne. V současné době je Begijnhof náboženským centrem ticha, které panuje i uvnitř areálu, kde bychom neměli příliš mluvit. Vstup je zdarma. Nezapomeňte se podívat na dům č.34, který je nejstarší v Amsterdamu.

Dům Anny Frankové navštíví každý rok přes 1 milion turistů. Patří mezi dojemné památky z dob obsazení Amsterdamu nacisty. Židovská dívka Anna Franková se tu společně s rodinou tajně ukrývala 2 roky před nacisty a psala slavný deník. Dům je v původním stavu, ale vzhledem k jeho velikosti neexistuje možnost si jej prohlédnout jako expozici.

Vondelpark – nejoblíbenější Amsterdamský park byl mezi lety 1960 a 1970 největším shromaždištěm hippies v Amsterdamu. Během slunečných dnů je park doslova plný života. Lidé tu pořádají pikniky, slaví narozeniny, hrají fotbal nebo si čtou své oblíbené autory. Na jižní straně parku si můžete půjčit kolečkové brusle. Najíst se můžete v jednom ze 4 míst k jídlu a pití.

Oude Kerk (Starý kostel) – Nejstarší kostel v Amsterdamu postavený kolem roku 1250 se paradoxně nachází ve známé čtvrti červených luceren Red Light District. Celá řada známých osobností Amsterdamu byla v kostele pohřbena nebo oddána. Za povšimnutí stojí zejména goticko-renesanční osmiboká zvonice.

Van Gogh Museum – Moderní muzeum vystavuje na 200 obrazů a 550 skic, které ukazují průřez Van Goghova umění. Největší sbírka Van Goghova umění obsahuje mimo obrazů také stovky dopisů a vybrané práce jeho přátel.

Náměstí Dam – Nejvýznamnější náměstí v Amsterdamu, kde se v minulosti odehrávali všechny důležité události. I dnes je tu živo. Náměstí vzniklo kolem roku 1275. Na náměstí Dam se v současné době nachází mimo jiné tyto památky: národní památník obětem druhé světové války (památka z roku 1956), Niuwe Kirke (Nový Kostel z 15. století) či Královský palác

Amsterdam Brown Café – Tzv. hnědé kavárny najdeme po celém Amsterdamu. Slouží pro jednoduché občerstvení v podobě kávy, piva nebo jednoduchého pokrmu. Jejich atmosféra je neopakovatelná a i ceny jsou velmi přívětivé.

Exponáty a přehlídky

Několik milionů turistů každý rok navštíví Amsterdam a to je důvod, proč byli pro návštěvníky vytvořeny četné atrakce, které mají nejen pobavit ale také vzdělávat. K již tradičním atrakcím a památkám patří pivovar Heineken, muzea Madame Tussaud a The Amsterdam Dungeon či celá řada spíše moderních atrakcí.

         
Powered by WordPress